Şile Sofular Plajı

Sofular Plajı | Nerede? – Nasıl Gidilir? – Giriş Ücreti Var Mı?

0 Comments

Sofular Plajı, İstanbul’un Şile ilçesinde bulunan tamamen kumsaldan oluşan ve Karadeniz sahili olan harika bir Halk Plajı. Benim burayı ilk keşfim pandemi sonrası yaptığım bir kamp etkinliği ile oldu. Ve daha sonra defalarca da gidip hem kamp yaptım hem de denize girdim. Böylesi güzel bir plajı da sizlerle paylaşmak istedim.

Sofular Plajı | Şile’de Denize Girilecek En Güzel Plaj

Yaklaşık 2300 metre uzunluğunda ve tamamen kumsaldan oluşan bir sahili var. Karadeniz sahili olduğu için denizi genelde dalgalı. Ama havanın rüzgarsız olduğu sakin zamanları da oluyor. Deniz içerisinde güvenlik halatları var. Ve bu alanlara kadar suyu sığ oluyor. Bu sebeple çocuklu aileler gönül rahatlığı ile tercih edebilirler. Cankurtaran ekipleri de sahil boyunca sürekli araçlarla gezip insanlara bu halatları aşmamaları konusunda uyarılar yapıyorlar. Ayrıca denizin aşırı dalgalı olduğu zamanlarda jandarma denize girmeyi yasaklayabiliyor. Şahsen benim de bu duruma bir kaç kez denk gelmişliğimiz var. Zaten yasak olmasa bile o dalgalarda denize girmeye pek cesaret edemem de.

Gelelim yeme-içme kısmında. Plaja giriş bölümünde küçük bir kafeterya var. Burada sahili kuşbakışı görüp otururken tost, hamburger gibi atıştırmalıklar yiyebilirsiniz. Ya da bi kahve içip soluklanabilirsiniz. Sahilin ilerisinde bir başka kafe tarzı bir yer daha varmış ama ben o bölüme hiç gitmedim. Dediğim gibi kamp için buraya geldiğimden dolayı genelde yeme içme işini kapmta hallettim. Dilerseniz plaja yaklaşık 700-800 metre uzaklıkta alışveriş yapacağınız bir zincir market ve tekel bayi de var. Buradan da yiyecek içecek temin edebilirsiniz.

Eğer hem piknik yapmak hem de denize girmek isterseniz sahile yakın bir piknik alanı var. Ama en son gittiğimizde (2023 Ağustos Ayı) burada herhangi bir oturma alanı yoktu. Ne bir kamelya ne de bir masa göremedik. Piknik örütünüzü çimlere serip piknik de yapabilirsiniz.

Bizim gibi hem kamp hem plaj için gitmeyi düşünürseniz de “Bella Kamp” kamp alanını tercih edebilirisiniz. Kamp alanı hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz burası hakkında da daha önce yazdığım yazıya göz atabilirsiniz.

Giriş Ücreti Var Mı?

Aslında plaja giriş ücreti yok. Ancak araç ile gelenlere otopark ücreti aldıklarını gördüm. Biz genelde eşim ile toplu ulaşım ile gittiğimiz için fiyatlar nedir emin değilim. Ama yorumlarda 2023 yılında araç başı 150 Lira olduğunu okudum. Ama dediğim gibi burası bir halk plajı olduğu için herhangi bir giriş ücreti yok. 

Sofular Plajı | Nerede? – Nasıl Gidilir?

Sofular Plajı İstanbul’da Şile ilçesindedir.

Toplu taşıma ile gitmek isteyenler Üsküdar’dan 139S Hat numaralı otobüsleri kullanabilirler. Ulaşım yaklış 1 saat 40 dakika sürüyor. Ya da Harem veya Kadıköy’den Şile merkeze giden dolmuşlar var. Merkezden de tekrar aktarma yaparak ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer bizim gibi 139S ile gitmek isterseniz Doğancılı Köyü durağında inebilirsiniz. Burada inmenizi öneriyorum ki yukarıda dediğim market bu durağa daha yakın. Rahatça alışveriş yapabilirsiniz.

Özel araç ile gitmek isteyenler ise konum bilgisini kullanabilirler.

Not: Harita Doğancılı Plajı olarak görünse de Sofular Plajının aslında başlangıç kısmıdır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts