Tarihi Odabaşı Çiğbörek

Tarihi Odabaşı Çiğbörekçisi Fiyat ve Ulaşım Bilgileri

0 Comments

Tarihi Odabaşı Çiğbörekçisi, 1950 yılından beri hizmet vermekte olan küçük bir dükkân.  Namını çok duymuştum ama lezzetine bakmak bugüne kısmetmiş. Adını semtte bulunan Odabaşı Cami’den alan bu dükkânı pazar günü ziyaret ettik. Çiğbörek meraklısı biri olmasam da Eskişehir’de yediğim çiğbörekten sonra bu lezzete karşı bir sempatim oluşmuştu. İstanbul’da bu kadar iyi yapan bir yer bulacağımı hiç düşünmezdim. Bu yüzden beklentim çok yüksek değildi. Açıkça söylemek gerekirse yanılmışım. Burası İstanbul’un en iyi Çiğbörekçisi.

Odabaşı Çiğbörek
Odabaşı Çiğbörek

Çiğbörek, kıyma, soğan ve baharat karışımının açılmış yufkaya konulup yağda kızartılmasıyla yapılan geleneksel bir Kırım Tatar yemeğidir. Burada yağ ve soğan miktarı çok kritik. Ağır yağlı ya da bol soğanlı olması durumunda lezzeti tutturmak imkânsız. Ama bu dükkânda böyle sorunlar ile asla karşılaşmıyorsunuz. O kadar lezzetli, o kadar hafif ki 2 tane yemek için oturduğunuzda bir anda 5’lik olabilirsiniz. Hamuru incecik, kıyması bol sulu, baharatı tam miktarında. İşte bu yüzden de lezzeti şahane. Böyle olduğu için de 70 küsür yıldan fazla hizmet verebiliyor. Yedikten sonra ağırlık ya da şişkinlik yapmıyor. Midenizi de yakmıyor. Daha ne olsun. Hemen ayran dediğinizi duyar gibiyim. Bu şahane çiğböreğin yanında ayran da olmazsa olmaz tabi. Yerel bir firmadan özel şişe ayran satışları da var. Lezzeti de çiğbörek gibi şahane. E hadi afiyet olsun o zaman.

 

Tarihi Odabaşı Çiğbörekçisi Fiyat ve Ulaşım Bilgileri

Gelelim fiyat kısmına. Öncelikle belirtmeliyim ki kredi kartı ya da başka ödeme yöntemleri bulunmuyor. Sadece Nakit Ödeme ile satış yapılıyor. Çiğbörek 15, ayran ise 10 Lira. 2 kişi ortalama 100 Lira ile bu eşsiz lezzeti deneyimleyebilirsiniz.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ulaşım için özel araçla gelmek isteyenlere öncelikle hatırlatmak isterim ki burada sokaklar çok dar. Park yeri oldukça sorun. Ayrıca Salı günleri semt pazarı kuruluyor yani araçla girmek mümkün değil. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise Çapa durağından geçen (28T-31-32A -33) hat numaralı otobüsleri kullanabilirler. Bu otobüslerin sayısı daha da fazla tabi ama biz bunları geçerken görebildik. Dilerseniz T1 hat numaralı tramvay ile de ulaşım sağlanabilir. Çapa durağında indikten sonra yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde. Konum bilgilerine aşağıda ulaşbilirsiniz.

One Reply to “Tarihi Odabaşı Çiğbörekçisi Fiyat ve Ulaşım Bilgileri”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts