Çukurbostan Parkı

Fındıkzade Çukurbostan Semt Parkı

0 Comments

Çukurbostan Parkı, İstanbul’un Fatih semti içerisinde bulunan bir parktır. İçerisinde basketbol ve futbol sahaları yanı sıra, yürüyüş parkuru, çocuk oyun alanı, kafeterya gibi bölümleri bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında spor ve piknik yapmak için gelen çok sayıda vatandaşa hizmet vermektedir. Yaz aylarında Fatih Belediyesi ücretsiz olarak açık hava sineması etkinlikleri de düzenlemektedir. Evimize yakın olmasından dolayı yürüyüş yapmak ve zaman zaman çay içmek için tercih ettiğimiz bu parkı sizler için kaleme aldık. Çukurbostan Parkı hakkında merak edilen her şeye bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Çukurbostan Semt Parkı İçinde Neler Var?

"<yoastmark

Park içirişinde 2 tane Basketbol sahası bulunmaktadır. Burası daha çok ortaokul ve lise çağındaki çocuklar için uygun olan kısım. Küçük çocuklar için de boyutları daha küçük ve potaları daha alçak 2 farklı Çocuk Basket Sahası bulunmaktadır. Burada gençler ve çocuklar gönüllerince spor yapabilmektedirler. Potalar sağlam ve düzenli olarak bakım çalışmaları yapılıyor.

Halısaha diye tabir edilen küçük boyutlardaki bu sahada genelde antrenman yapan çocuklar oluyor. Galiba bir kulüp takımının altyapısı olabilir diye düşündük. Belki de eğitim veren bir kurum da olabilir. Gayet bakımlı bir saha.

Parka gelenlerin en çok tercih ettiği Yürüyüş Parkuru bölümü bu sahaların etrafından geçmektedir. Yaklaşık uzunluğu 750 metre olan bu parkuru parkın hemen hemen tüm çevresini turlamanıza imkân vermektedir.

Çukurbostan Parkı Sosyal Tesisi
Çukurbostan Parkı Sosyal Tesisi

Fatih Belediyesine ait kafeterya da park içerisinde hizmet vermektedir. Spor ya da yürüyüşten sonra burayı tercih edebilirsiniz. Temiz hava almak için buraya gelenleri yaz aylarında dondurma kış aylarında da sıcak içecekleri tercih edebilirler. Belediyeye ait olduğu için fiyatlar da gayet uygun. Çay 5, Türk Kahvesi 10 Lira.

 

Piknik Alanı
Piknik Alanı

Piknik yapmak isteyenlerde bu parkı tercih edebilirler. Tabi ki mangal yakmadan. Bunun için park içerisinde yer alan masalı çardakları kullanabilirsiniz. Görebildiğimiz kadarı ile 100 tane masası olan çardak bölümü mevcut. Evde güzel bir piknik çantası hazırlayarak burada temiz havada piknik yapılabilir.

Çocuk Oyun Alanları

Çocuk Oyun Alanı
Çocuk Oyun Alanı

Çocukların ilgisini çekebilecek diğer alanlar kum havuzu ve oyun alanları. Bu oyun alanları içerisinde kaydırak, salıncak ve tırmanma halatı gibi farklı bölümler bulunmaktadır. Çocuklar burada gönüllerince eğlenerek enerjilerini atıyorlar. Kum havuzu ise kum ile oynamayı seven daha küçük yaştaki çocukların tercihi. Kova ve kamyonlarını almış kürekli ile kum oynayan çok sayıda çocuğun bir arada oynamasını izlemek bile başlı başına bir eğlence.

Kaykay yapmayı öğrenmek ya da bu becerisini geliştirmek isteyen çocuklar da düşünülmüş. Bunu karşılamak için uygun yaklaşık 10-15 metre uzunluğunda bir kaykay pisti yapılmış ve çocukların hizmetine sunulmuş.

Süs Havuzu
Süs Havuzu

Park içerisinde gezinti yaparken dinlenebileceğiniz çok sayıda bank ve bu banklarda otururken izleyebileceğiniz bir süs havuzu da bulunmaktadır. Bunlara ek olarak çok fazla olmasa da spor yapmak isteyenler için uygun spor aletleri de bulunmaktadır.

Siz de burası hakkında yorum yaparak gezintist dostlarımıza yardımcı olabilirsiniz.

Çukurbostan Semt Parkı Nerede? – Ulaşım Bilgileri ve Ziyaret Saatleri

Özel güvenlik tarafından korunan parkı sabah 08:00 ile gece 22:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Seyyid Ömer, Köprülüzade Sk., 34098 Fatih/İstanbul / Konum

Fındıkzade ya da Çapa durağında indikten sonra buraya yürüyerek 10 dakika sonra ulaşım sağlayabilirsiniz. Ne yazık ki Parkın tam önünden, yakınından geçen bir toplu ulaşım aracı olmadığı için maalesef bu yürüyüşü yapmanız gerekiyor.

One Reply to “Fındıkzade Çukurbostan Semt Parkı”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts