1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Ziyaret Bilgileri

0 Comments

Panorama 1453 Tarih Müzesi, panoramik olarak İstanbul’un Fethini anlatan harika bir müze. Burada şanlı tarihimizdeki en büyük zaferlerden birisi olan İstanbul’un Fethi hem görsel hem de sesli olarak hafızamıza işliyor. Fetih, büyük bir kubbeye resmedilmiş, harika efekt ve görseller ile desteklenmiş. İnsanı sanki o anın içerisinde yaşıyor gibi hissettiriyor. Zaten tasarım olarak da dünyanın ilk panoramik müzesi olma özelliğine sahip. Büyük bir özenle hazırlanmış bu müzeyi özellikle çocuklu aileler için rahatlıkla önerebiliriz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında Bilgiler

Müze, 31 Ocak 2009 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete alınmıştır. Kuşatmanın geçtiği, günümüzde Topkapı Kültür Parkı olarak bilinen park içerisinde yer almaktadır. Bu sebeple konum olarak da tarihi bir noktaya hizmet verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Dünyanın ilk tam panoramik müzesi olma özelliğine sahip bu müze Kültür A.Ş tarafından işletilmektedir.

Gelelim müze ile ilgili deneyimlerimize. Güzel bir konumda ve tasarımda gayet güzel. İçeriye girdikten sonra bilet almak için yaklaşık 10 dakika kadar sırada bekledik. Aslında bu süre geldiğiniz saate ve hatta güne göre değişir. İki katlı müzenin ilk katında top, kılıç ve ok gibi savaş aletleri var. Fethin canlandırıldığı bölüm ise 2. katta. Her yarım saatte bir fetih ile ilgili gösteri canlandırılıyor. Bu görsel ve duyusal gösteri ile fetih heyecanına ortak oluyorsunuz.

Son olarak bahsetmek istediğim bölüm ise müzenin hemen yanında bulunan hediyelik eşya mağazası. Eğer ilgilenirseniz buradan birkaç küçük parça hediyelik bir şeyler satın alabilirsiniz.

Böylesine güzel müzelerin çocuklarımıza tarih bilincini aşılamak için ücretsiz olması da çok daha güzel olur düşüncesindeyiz. Ayrıca böyle bir müzede bir rehber de ziyaretçilere eşlik edip anlatım yapabilir.

Giriş Ücreti

Tam bilet 50, öğrenci bileti (indirimli bilet) 20 Lira. Aslında böyle müzeler için müze kart geçerli olması gerekir ancak 1453 Tarih Müzesinde müze kart geçerli değil.

Çalışma Saatleri

Müze her gün 08:00 – 18:30 arasında ziyarete açık. Şimdi size düşen görev kendinize  uygun olan bir günü seçip bu saatler arasında ziyaret etmek.

1453 Tarih Müzesi Nerede?-Nasıl Gidilir?

Adres: Merkez Efendi Mahallesi, Topkapı Kültür Park İçi Yolu, 34015 Zeytinburnu/İstanbul

Telefon: (0212) 415 14 53

Ulaşım için pek çok alternatif var.

Metrobüs ile nasıl gidilir; Öncelikle Edirnekapı durağında indikten sonra T4 hat numaralı Topkapı-Mescidi Selam tramvayına aktarma yapmalısınız. Ardından bu hattın son durağı Topkapı’da indikten sonra 5 dakika yürüme mesafesindeki müzeye rahatça ulaşabilirsiniz. Ya da Cevizlibağ durağında indikten sonra T1 hat numaralı Bağcılar-Eminönü tramvayına aktarma yaparak Topkapı durağında indikten sonra 3 dakika yürüyüş ile buraya ulaşabilirsiniz.

Tramvay ile nasıl gidilir; T1 ve T4 hat numaralı tramvaylarını kullanarak Topkapı durağında inmeniz gerekir. Ardından tabelaları takip ederek, 5 dakika yürüyüş sonunda müzeye ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile nasıl gidilir; Topkapı durağından geçen herhangi bir otobüsü tercih edebilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım için konum bilgisini aşağıda yer alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts