Pera Müzesi

Pera Müzesi | Nerede? – Nasıl Gidilir? ve Giriş Ücreti

0 Comments

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kültür sanat hizmeti vermek amacıyla 2005 yılında hizmete açılmış bir müzedir. Tepebaşı’nda bulunan tarihi Bristol Oteli 2003-2005 döneminde mimar Sinan Genim’in hazırladığı proje çerçevesinde dış cephesi korunarak müzeye uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.

Pera Müzesi Hakkında Merak Edilenler

Müzede “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını sergilenmektedir.  Ayrıca müze süreli sergileriyle de dünya sanatının önemli isimlerini ağırlamaktadır.

Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri bölümü ilk kattadır. Burada yaklaşık 10.000 eser sergilenmektedir. Bu bölümde, eski çağlardan 20. yüzyıl başına kadar bu topraklarda kullanılmış ağırlık ve ölçü birimleri ile birlikte, çeşitli malzeme ve tekniklerde üretilmiş tartı ve ölçü aygıtları bulunur. Doğal olarak özellikle tarih ve arkeoloji tutkunlarına hitap eden bir koleksiyondur.

Bu katın diğer bölümünde ise Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu yer alır. Burada ise Osmanlı kültüründe önemli yeri olan çini ve seramik sanatı ile ilgili eserler yer almaktadır. Eserler, hem koleksiyonun yapısı, hem de Kütahya çiniciliği konusunda genel bir fikir vermek amacıyla hazırlanmış sınırlı bir seçkinin parçalarıdır.

Son olarak da bir üst katta yer alan Oryantalist Resim Koleksiyonu bölümünden bahsedeceğiz. Bu bölümde ise Avrupalı ressamların özellikle Osmanlı dünyasını ve Türkiye coğrafyasını betimleyen eserlerini kapsamaktadır. Ayrıca Osmanlı sanatçılarının bu dönemdeki karşılıklı etkileşimini yansıtan eserlerini de barındırmaktadır. Burada yer alan Kaplumbağa terbiyecisi en dikkat çeken eserlerin başında gelir.

Artshop bölümünden katıldığınız sergileri ya da etkinlikleri hatırlayacağınız, özel olarak tasarlanan ürünleri satın almanıza imkan sağlayan Müze mağazasıdır. Ayrıca ziyaretinizden sonra Pera Cafe‘de güzel bir kahve içmeyi sakın es geçmeyin.

Pera Müzesi Ziyaret Günleri – Saatleri – Giriş Ücreti ve Ulaşım Bilgileri

Ziyaret Günleri – Saatleri

Salı, Çarşamba Perşembe ve Cumartesi günleri saat 10:00 ile 19:00 arasında,

Cuma günü 10:00 ile 22:00 arasında,

Müze Pazar ve pazartesi günleri ise ziyarete kapalıdır.

Giriş Ücreti

Tam bilet fiyatı 80, indirimli bilet fiyatı ise 40 Lira. 10 bilet ve üzeri grup alımlarında ise 60 lira. Öğrenci arkadaşlar, Pera Müzesi’ni çarşamba günleri kimlik kartlarını göstererek ücretsiz olarak ziyaret edebilirler. Cuma günleri ise saat 18:00’den sonra müze herkes için ziyarete açıktır. Ayrıca Müzekart sahipleri de yılda bir kez ücretsiz olarak ziyaret edebilirler.

Ulaşım Bilgileri

Nerede?

Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:65, 34430 Beyoğlu/İstanbul

İletişim:  0212 334 99 00

Nasıl Gidilir?

Metro ile ulaşım için, Yenikapı – Hacıosman metrosu kullanılır. Şişhane durağında indikten sonra 10 dakika yürüme mesafesindedir. Ya da Taksim durağında indikten sonra İstiklal Caddesi üzerinden küçük bir gezinti yaparak ulaşım sağlanır.

Özel araç ile ulaşım sağlamak isteyenler için konum bilgisi aşağıdadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts