Halep Pasajı

Halep Pasajı Mağazaları & Ulaşım Bilgileri

0 Comments

Halep Pasajı, İstiklâl Caddesi’nin önemli kültür ve buluşma duraklarının başında gelen tarihi bir yapıdır. Beyoğlu Sineması ve  Ortaoyuncular tiyatro topluluğunu barındıran pasaj pek çok kültür etkinliğine ev sahipliği yapar. Ayrıca giyim, hediyelik eşya, ayakkabı gibi pek çok ihtiyacınızı giderebileceğiniz mağazaları da gezinme fırsatını sunar. Atlas Pasajı’nın tam karşısında konumlanan pasaj hakkında merak edilenleri araştırdık. Hadi birlikte gezintiliyelim.

Halep Pasajı Mağazaları

İlk yıllarında pasajda birahaneler, banker ve tüccar büroları, İtalyan Mahkemesi ve müzik âleti satan dükkânlar hizmet vermiştir. Halihazırda ise hediyelik eşya, takı, dövme ve tekstil ürünleri satan mağazalar hizmet vermektedir. Bu mağazalar hakkında biraz sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Takı Mağazaları

“El emeği göz nuru” dedikleri yer bu mağazalar işte. Çok orijinal el emeği takı mağazaları meraklılarının müdavimi olacağı cinsten. Birbirinden güzel takıları ister kendiniz için isterseniz de sevdikleriniz için satın alabilirsiniz. Bu mağazaları dakikalarca gezip takıları deneyebilirsiniz. Dilerseniz size özel takı tasarım yaptırma imkânınız da mevcut. İstediğiniz modeli belirleyip size özel tasarlanmasını talep edebilirsiniz. Ayrıca bu mağazalarda özel tasarım duvar saatleri de bulabilirsiniz.

Giyim Mağazaları

Pasaj içerisinde tekstil ürünü satan çok sayıda mağaza bulunuyor. Bu mağazalar cadde mağazalarına göre biraz daha ekonomik alışverişe imkân sağlıyor. İhraç fazları kaliteli ürünleri daha ucuza alabileceğiniz bu mağazaları iyice gezmenizde fayda var. Kesinlikle sizin de kendinize uygun parçayı uygun fiyata bulacağınızı düşünüyoruz.

Pasaj içerisinde benim en çok ilgimi çeken iki farklı mağaza oldu. Bunlardan ilki büyük numara ayakkabı tasarımı yapan bir mağaza. Basketbol, voleybol gibi sporlarda kullanılan özel ayakkabılar ayağınızın ölçüsüne göre tasarlanıp imal ediliyor. İkinci mağaza ise yine erkekler için takım elbiselerine göre yelek imal eden bir mağaza. Ben bu mağazalara bakınırken bizim hatun da boş durmamış ve hemen ilgi alanına giren mağazaları keşfetmiş tabi.

Hediyelik Eşya Mağazaları

Buraya gelmişken bi iki küçük parça hatıra almak isterseniz bu mağazalar tam size göre. Kısaca söylemek gerekirse kupalar, rozetler, anahtarlık, magnet ne ararsanız var burada. Aklınızda herhangi bir fikir bile yoksa burada gördüklerinizin sizi etkileyeceğinden eminiz. Biz bile hiç aklımızda yokken birkaç parça eşya aldık.  Eğer ki bir gün ne hediye alacağınıza kadar veremezseniz  burası aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Tarihçe ve Mimari Yapısı

Pasajın caddeye bakan giriş kapısının üzerindeki 1885 yılı yazısından bu tarihte inşa edildiği anlaşılmaktadır. Soyadı Hacar olan Halepli bir kişi tarafından yaptırıldığı için Halep Pasajı olarak anılmıştır. Yapının arka kısmına sonradan ahşap olarak eklenen Pera Sirki (Cirque de Péra) yapının ününe ün katmıştır. Bu salonda cambazlar binicilik gösterileri sergilemişlerdir. Sirk 1904 yılında çıkan yangında büyük bir hasar görünce Mimar Campanaki tarafından tiyatroya çevrilmiştir. Bir süre Dormen Tiyatrosu’nun kullandığı salon, 1972’den sonra sinema salonu olarak hizmet vermiştir.

Halep Pasajı beş katılı olup Neorönesans üslubunda inşa edilmiştir. Pasajın en dikkat çeken kısmı Halep Kalesini tasvir eden bölümü. Bu tasviri yapının üst katında “Serçe Saray” olarak tabir edilen bölümde daha net görebilirsiniz. Ne yazık ki yapı günümüze kadar orijinal hali ile gelmemiştir. 5. Kat Pasajın sahibi olan Süreyya Paşa’nın torunları tarafından 1984-86 yılları arasında yapılan tadilatta eklenmiştir. Bu tadilat ile yapının sadece ön cephesi orijinal halinde bırakılmıştır. Kalan kısımlar tamamen betonarme olarak inşa edilmiş olup günümüzdeki halini almıştır. Beyoğlu Sineması da burada 1989 yılında hizmet vermeye başlamıştır.

Ulaşım Bilgileri

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan pasaja ulaşım için Taksim’e gelen Otobüs, dolmuş ya da metro hattını kullanabilirsiniz. İster Taksim Meydanı yönünden isterseniz de Şişhane yönünden caddeye girin Balık pazarı istikametine devam ederek buraya ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgileri için tıklayınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts