Atlas Pasajı

Tarihi Atlas Pasajı Mağazaları

0 Comments

Atlas Pasajı, 1930’lu yıllardan itibaren şehrin kültür ve eğlence yaşamında önemli rol oynamış tarihi bir yapıdır. Kışlık konak olarak inşa edilen bina daha sonrasında arkasındaki üç katlı blok ile birleştirilmiştir. Son olarak 2018-2020 arasında yapılan restorasyon çalışmaları ile günümüzdeki şeklini almıştır.

İçerisinde bulunan Çarşı Bölümü, Atlas Sineması ve restorasyon ile eklenen Sinema Müzesi ile ziyaretçilerini bekliyor. İstiklal Caddesi‘nin en eski pasajlarından olan Atlas Pasajı bu bölümlerine birlikte göz atalım.

Atlas Pasajı Mağazaları

Atlas Pasajı

Pasaj içerisine daha çok kadın tekstili üzerine butik mağazalar bulunuyor. İhraç fazlası kaliteli ürünlerin uygun fiyata satıldığı bu mağazalar özellikle gençler tarafından sıkı takip ediliyor. Bunun haricinde hediyelik eşya almak isteyenler için de çok fazla mağaza olduğunu söyleyebiliriz. Aradığınız pek çok hediyelik eşyayı çok uyguna bulabilirsiniz. Hem çeşit hem de ürün sayısı oldukça fazla. Burada gezinti yapmaya başladığınızda zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamıyorsunuz. Çünkü bir orası bir burası derken bakmışsınız akşam oluvermiş. Yani demem o ki illa bir şey almak için değil sadece gezip bakınmak için bile gelinebilir bir yer.

1-Bay Şapkacı

Bay Şapkacı

Hediyelik eşya için çok güzel bir mağaza. Çeşit çeşit magnetler, kupalar, şapkalar var. Bardak altlığı, çanta, fular da bulabilirsiniz. Fiyatlar da oldukça uygun. 2 kupa 2 tane de altık alıp yeni yıl hediyelerimizi aldık.

2- Pasakül Antika

Pasakül Antika

Çok güzel antika eşyalar var. Küçük heykelcikler, bileklikler küpeler ve özellikle kadehler çok ilgimizi çekti. Fiyatlar uygun. Hediye almak ya da kendinizi ödüllendirmek isterseniz burayı tercih edebilirsiniz.

3- Pasakül Hediyelik Eşya

Pasakül Hediyelik Eşya

Antikacının tam karşısında aynı isimde hediyelik eşya mağazası. Bileklik, takı ve sweat tarzında hediyelik eşyalar var. Fiyatlar ucuz, ürünler de kaliteli.

4- Atlas Pasajı GümüşçüsüGümüşcü

Gümüş, çakmak ve özellikle kar küresi oldukça ilgi çekici. Fiyatları oldukça uygun. Bizim ilgimizi çeken en güzel kar küresini kendimize ev hediyesi olarak aldık.

5- Sech Butik

Sech Butik

Kadın giyim mağazası. Fiyatlar çok uygun. Hatuna doğum günü hediyesini buradan aldık. Çok beğenerek aldı ve oldukça da memnun. Hem zevkimize hem de kesemize uygun oldu.

Atlas Sineması

Pasaj içerisinde 1948 yılından beri hizmet veren büyük sinema. Açıldığında 1860 kişilik koltuk kapasitesi ile İstanbul’un en büyük sinema salonlarından birisi olmuştur. Sinemanın ana salon kısmı 1970’lerde pasaja katıldı. Locaların olduğu bölüm ise üç küçük salona ayrılarak hizmete başladı. 2018-2020 yapılan restorasyon ile tekrar tek büyük salonlu bir sinema şeklinde hizmete başlamıştır.

İstanbul Sinema Müzesi

Son yapılan restorasyon ile kapatılan Küçük Sahne yerine yapıya eklenmiştir. İstanbul Sinema Müzesi, üç koleksiyoner ve iki enstitü ile birlikte oluşturulmuştur. 130 parçalı eşsiz eserleri ile dünyanın en iyi ilk üç sinema müzesi arasındadır. Pazartesi günleri hariç her gün 11:00-19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Giriş ücreti öğrenci 20, Tam 40 lira. Biletleri ziyaret sırasında gişeden ya da Mobilet’ten satın alabilirsiniz.

Atlas Pasajı Ulaşım Bilgileri

Adres: Kuloğlu, İstiklal Cd. No:131, 34433 Beyoğlu/İstanbul

İstiklal Caddesine metro, otobüs, dolmuş ya da füniküler ile ulaşım seçenekleri mevcuttur. Caddeye ulaştıktan sonra Galatasaray Lisesi istikametine doğru yürüyerek buraya kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum bilgisi için tıklayınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts