Rami Sosyete Pazarı | Nerede? – Hangi Gün Kuruluyor?

4 Comments

Rami Sosyete Pazarı, İstanbul’un Eyüpsultan ilçesine bağlı Rami semtinde, daha çok tekstil üzerine hizmet veren, nispeten ucuz alışveriş yapılabilecek bir pazardır. Sadece Pazartesi günleri hizmet veren bu pazarı sizler için gezdik ve alışveriş yaptık.

Rami Sosyete Pazarı

Aslında bu pazarı keşfetmemiz tesadüfen oldu. Google Maps üzerinden Rami Kütüphanesinin konumunu ararken pazar gözüme çarptı. Biraz araştırmadan sonra  burayı alışveriş yapılacak yerler listemize ekledik. İlk fırsatta da geldik, gezdik ve bir kaç parça bir şeyler aldık.

Pazar hakkında yapabileceğimiz ilk değerlendirme yoğun olması. Pazarın kurulduğu alan oldukça geniş ama bu bile yoğunluğa engel değil. İnsanlar buraya gelip alışveriş yapmayı çok seviyor olacaklar ki pazarda sürekli bir sirkülasyon var. Aslında alışveriş de bir nevi terapi sonuçta. Bu yoğunluğa alıştıktan sonra tezgahlara odaklanabiliyorsunuz. Tezgahların çoğunluğu tekstil üzerine. Mevsime göre yazlık ya da kışlık kıyafetler oluyor. Bizim alışveriş yaptığımız zaman mart ayı başı olduğu için kışlık ürünlerde ekstra bir ucuzluk vardı. Tabi ki tüm ürünler tekstil üzerine değil. Mutfak ürünleri, oyuncak, aksesuar, kitap, kıyafet, ayakkabı ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Şimdi gelelim burası ile ilgili yapacağım uyarıya. Her ne ürün alırsanız alın muhakkak detaylı bir şekilde inceleyin. Çünkü pek çok tezgahta iade ya da değişim yoktur yazısını görebilirsiniz. Bu yüzden didik didik etmekte fayda var. Aksi halde paranız çöpe gitti demektir.

Son olarak pazarda dolaşmak pek tabi karnınızı acıktırabilir. Burada da devreye ya simit satan seyyar satıcılar ya da pazarda hizmet veren gözlemeciler yardımınıza koşuyor. Biz gözleme tercih ettik. Tabi yanında soğuk bir ayran. Gözleme oldukça lezzetliydi. Sizde deneyebilirsiniz.

İstanbul’daki Sosyete Pazarları yazımıza göz atmayı sakın unutmayın.

Rami Sosyete Pazarı Ulaşım Bilgileri

Nerede?

Adres: Topçular, Rami Kışla Cd., 34055 Eyüpsultan/İstanbul

Nasıl Gidilir?

Araştırma yaparken en çok yaptığım sorgu rami sosyete pazarı nasıl gidilir şeklindeydi. Çünkü o kadar fazla bilgi vardı ki oldukça karmaşık gelmişti. Aslında öyle olmadığını gittiğimde anladım. Konum ulaşım için oldukça kolay.

Rami sosyete pazarı tramvay ile ulaşım oldukça kolay. T4 numaralı Topkapı-Mescid-i Selam tramvayı ile  Rami durağında inmeniz gerekir. Mescid-i Selam çıkışı tabelasını takip ederek çıkış yapılır. Karşınıza gelecek olan açık oto pazarının yanından doğru devam edebilirsiniz. 2-3 dakika yürüdükten sonra pazara ulaşacaksınız.

Otobüs ile ulaşmak için 37Y-50A-50Y hat numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Talimhane Caddesi durağında inip, rami parkını geçtikten sonra pazara rahatça ulaşabilirsiniz.

Metrobüs ile ulaşmak isteyenler Edirnekapı durağında indikten sonra Şehitlikten geçip minibüsleri kullanabilirler.

 

4 Replies to “Rami Sosyete Pazarı | Nerede? – Hangi Gün Kuruluyor?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts