İstanbul Sosyete Pazarları

Hangi Sosyete Pazarı Hangi Gün – Nerede Kuruluyor?

2 Comments

Sosyete Pazarı, kalite, ihraç fazlası ürünlerin, banyo ve mutfak eşyalarının, terlik, ayakkabı, kilim ve daha pek çok ürünün satıldığı yerdir. İstanbul’da kurulan sosyete pazarları hakkında bilgileri (daha önce bulup gezdiklerimizi) bu yazımızda sizler ile paylaştık. Sosyete pazarları hakkında detaylı bilgilere yazı başlıklarında bulunan linkleri kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da Kurulan Sosyete Pazarları

1- Pazartesi Günü Kurulan Sosyete Pazarları

Rami Sosyete Pazarı

Bu seriyi başladığımızda ilk gezdiğimiz pazar burasıydı. En son gittiğimizde de 1 mayısta gitmiştik ve inanılmaz kalabalıktı. Resmen adım atacak yer yoktu. Zaten yarım saat sürmedi hemen çıkmıştık. Ama ilk gittiğimiz zaman hem erken saat olması hem de resmi tatil olmamasından dolayı gayet güzel alışverişimizi yapmıştık. Sabah 08:00 akşam 19:00 arası alışveriş yapılabilir.

Ulaşım da oldukça kolay. T4 numaralı Topkapı-Mescid-i Selam tramvayı ile  Rami durağında inmeniz gerekir. Mescid-i Selam çıkışı tabelasını takip ederek çıkış yapılır. Karşınıza gelecek olan açık oto pazarının yanından doğru devam edebilirsiniz. 2-3 dakika yürüdükten sonra pazara ulaşacaksınız.

Otobüs ile ulaşmak için 37Y-50A-50Y hat numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Talimhane Caddesi durağında inip, rami parkını geçtikten sonra pazara rahatça ulaşabilirsiniz.

Metrobüs ile ulaşmak isteyenler Edirnekapı durağında indikten sonra Şehitlikten geçip minibüsleri kullanabilirler.

Silivri Sosyete Pazarı

Burası İstanbul merkeze oldukça uzak bir pazar. Bizim gibi yolu düşenlerin ya da daha çok bu bölgeye yakın olanların tercih edebileceği bir pazar. Çok büyük olmasa da ihtiyacınız olan pek çok ürünü burada bulabilirsiniz. Sabah 09:00 akşam 18:00 arası alışveriş yapabilirsiniz. Ulaşım için bu bölgede oturanlara servis araçları hizmet veriyor. Daha merkezi yerlerden gelmek isteyenler de öncelikle Metrobüs ile Beylikdüzü’ne gelmeliler. Buradan 300 Numaralı otobüse binerek Silivri Terminali’ne gittikten sonra 150 Numaralı Minibüse binip pazara ulaşabilirler.

2- Çarşamba Günü Kurulan Sosyete Pazarları

Fatih Çarşamba Pazarı

En popüler pazarlar arasında ilk üçte kesin kendisine yer bulur. Fatih Cami etrafında kurulan pazar oldukça yoğun oluyor. İğneden ipliğe ne ararsanız burada rahatlıkla bulabilirsiniz. En büyük sıkıntı güvenlik. Hırsızlık olaylarına karşı sürekli dikkati davranmalısınız. Sabah 08:00 akşam 19:00 arası alışveriş yapabilirsiniz. Ulaşıma gelecek olursak, toplu taşıma ile ulaşım için en kolay yol Fatih Cami çevresinden geçen otobüslere binip Fatih durağında inmek. Bu otobüslerin hat numaralı 28 – 31E – 32A – 36A şeklinde söyleyebiliriz. Bu otobüsler size uymuyor ise İBB Durağında geçen 28T – 30D – 32T ve 33 Hat numaralı otobüsleri tercih edebilirsiniz. İBB Durağında indikten sonra Fatih Cami istikametine doğru devam ederek pazara ulaşabilirsiniz

Yeşilköy Pazarı

Kapalı pazar alanı olması sebebi ile yaz ya da kış fark etmeden kesintisiz hizmet veriliyor. Ürün çeşitliliği oldukça fazla. Her bütçeye uygun ürünler var. Yeşilköy pazarı sabah 08:00 ile akşam 20:00 arasında hizmet vermektedir.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler; 73Y – BN1 – BN2 – BN3 hat numaralı otobüsleri kullanarak ulaşım sağlayabilirler.

Marmaray ile ulaşmak isteyenler; Yeşilköy durağında indikten sonra yaklaşık 10-15 dakika yürüyüş sonunda ulaşım sağlayabilirler.

3- Perşembe Günleri Kurulan Sosyete Pazarları

Ulus Sosyete Pazarı

Daha önce Ulus semtinde kurulan bu pazar bölgede yoğunluk oluşturduğu için aynı isimle Ortaköy’de kuruluyor. Gerçi burada da pazar yeri çalışması yapılıyor olsa da bir arka sokakta kurulmaya devam ediyor.  Yeni hali tamamlandıktan sonra da sizlerle paylaşacağız elbette. Pazar sabah 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında çalışmaktadır.

Toplu taşıma ile gitmek isteyenler; DT1 – DT2 ve 30D Hat numaralı otobüsleri kullanabilirler. Taksim yönünden gelecek olanlar DT1, Şişli yönünden gelecek olanlar ise DT2 hat numaralı otobüsleri kullanabilirler. Zira bu otobüsler ring hat oldukları için kafa karışıklıkları olabilir. Eminönü istikametinden gelmek isteyenler ise 30D hat numaralı aracı kullanabilirler.

Metrobüs ile gitmek isteyenler; Mecidiyeköy durağında indikten sonra, Meydana doğru yürüyüp buradan DT2 otobüslerine binebilirler.

Metro ile gitmek isteyenler; Mecidiyeköy durağında indikten sonra, Cevahir AVM önünden ya da Meydana doğru yürüyüp buradan DT2 otobüslerine binebilirler.

Vapur ile gitmek isteyenler; Ortaköy iskelesinden indikten sonra DT1 ya DT2’ye binebilirler. Ya da Dereboyu istikameti yönünde 15-20 dakika yürüyüş sonunda varabilirler. Beşiktaş iskelesine gelenler ise yine DT1 ya DT2’ye binerek ulaşım sağlayabilirler.

Erenköy Sosyete Pazarı

Anadolu yakasında Erenköy semtinde daimî bir kapalı Pazar alanı olmayıp semt pazarı ile iç içe kurulmaktadır. Çok fazla büyük olmasa da ihtiyacınız olan şeyleri bulabileceğiniz birbirinden güzel tezgahları var. Sabah 08:00 ile akşam 19:00 arasında satış yapılıyor.

Toplu taşıma ile gitmek isteyenler, ER1 ve ER2 hat numaralı otobüsleri kullanarak Erenköy durağında inip buraya ulaşabilirler. Ayrıca 2-17 ve 252 hat numaralı otobüsleri kullanarak Tüccarbaşı durağında indikten sonra 3-5 dakika yürüdükten sonra ulaşım sağlayabilirler.

Marmaray ile gitmek isteyenler, Erenköy istasyonunda inip 5-10 dakika yürüyüş yaptıktan sonra ulaşabilirler.

4- Cuma Günü Kurulan Sosyete Pazarları

Fındıkzade Cuma Pazarı

Evimize yakın olduğu için en sık ziyaret ettiğim sosyete pazarı. Oldukça geniş bir alana yayılan pazar çok yoğun oluyor. Ürün çeşitleri oldukça fazla. Yok yok desem yeridir. Sabah 08:00 ile akşam 19:00 arasında alışveriş yapabilirsiniz.

Ulaşımın en kolay yolu ise Tramvay. T1 Hat numaralı Kabataş-Bağcılar hat numaralı tramvayı ile Fındıkzade durağında inerek rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Pazarın ana giriş kapısı bu durağın hemen karşısında.

Otobüs ile ulaşmak için de Fındıkzade durağından geçen 28T-31-32A ve 33 Hat numaralı otobüslerini kullanabilirsiniz.

Metrobüs ile ulaşmak isteyenler Cevizlibağ durağında indikten sonra buradan T1 numaralı Tramvaya aktarma yapabilirler. Burada dikkat etmeniz gereken şey Kabataş istikameti yönünde gidecek olan tarafa binmeniz.

Metro ile ulaşmak isteyenler M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattını kullanım Yenikapı durağında indikten sonra T1 Aksaray durağına doğru 5-6 dakika kadar yürümeliler. Buradan Bağcılar yönüne giden tramvaya binerek ulaşabilirler.

Marmaray ile ulaşmak isteyenler de tıpkı metro ile aynı şekilde Yenikapı durağında inip tramvaya aktarma yapabilirler.

Kadıköy Sosyete Pazarı

İstanbul’da bulunan en eski sosyete pazarı olup, 2016 yılından beri Uzunçayır mevkiinde kurulmaktadır. Önceleri sadece salı günleri kurulan Pazar yeni yerine taşındıktan sonra Salı ve cuma günleri kurulmaya başlamıştır. Salı günleri sebze ve meyve ağırlıklı olup, cuma günleri ise sosyete pazarı formatında kurulmaktadır. Kıyafet, aksesuar gibi ihtiyaçlarınız için cuma günü gitmeniz gerekir. Ayrıca pazarın kurulduğu yere pazar günleri de Antika severler için antika pazarı kurulmaktadır. Sabah 08:00 ile akşam 19:00 arasında alışveriş yapabilirsiniz.

Metrobüs ile gitmek isteyenler; uzunçayır durağında indikten sonra “Salı Pazarı” tabelalarını takip ederek ulaşabilirler.

Metro ile gitmek isteyenler; M4 metrosu ile “Göztepe” durağında indikten sonra 15-20 dakika yürüyüş sonunda pazara ulaşabilirler.

Marmaray ile gitmek isteyenler; “Göztepe” durağında indikten sonra 10-15 dakika yürüyüş sonunda pazara ulaşabilirler.

Otobüs ile gitmek isteyenler; 15BK-16A-19EK-129T-130Ş-19T ve 251 hat numaralı otobüsleri kullanabilirler.

Dolmuş ile gitmek isteyenler; D-61 ve C-50 numaralı dolmuş ile ulaşabililer.

Vapur ile gitmek isteyenler; Kadıköy iskelesinde indikten sonra yukarıda yazdığımız dolmuş ya da otobüslere binerek ulaşım sağlayabilirler.

5- Cumartesi Günü Kurulan Sosyete Pazarları

Bakırköy Sosyete Pazarı

Kesinlikle en popüler sosyete pazarı. 13 Nisan 2023 tarihinden itibaren perşembe, cumartesi ve pazar günleri yeni yerinde kurulmaya başladı. Yeni yeri kapalı bir pazar alanı. Bu sebeple gezinmesi hem kolay hem rahat. Her ihtiyacınıza uygun ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Sabah 08:00 ile akşam 19:00 arasında alışveriş yapabilirsiniz.

Metrobüs ile ulaşmak için; İncirli durağında indikten sonra üst geçitten Bakırköy Adliyesinin bulunduğu yöne doğru geçmeniz gerekiyor. Bakırköy Metro İstasyonunu arkanıza alıp sol tarafa doğru yürümeye devam edin. Karşınıza gelen meydandan tekrar sola dönüp Bakırköy Adliyesi istikametine doğru 2-3 dakika yürüdükten sonra pazara ulaşabilirsiniz.

Metro ile ulaşmak için; M1A Hat Numaralı Bakırköy-İncirli metro hattı ile Bakırköy istasyonda inip Metrobüs çıkışından çıktıktan sonra, sol taraftan Bakırköy Adliyesi istikametine doğru 2-3 dakika yürüdükten sonra pazara ulaşabilirsiniz.

Marmaray ile ulaşmak isteyenler; Bakırköy durağında indikten sonra Cumhuriyet meydanı yönünde ilerleyerek 8-10 dakika kadar yürüdükten sonra ulaşabilirler.

Beşiktaş Cumartesi Pazarı

2 katlı bir sosyete pazarı. Alt kat tamamen sebze ve meyve üzerine tezgahların bulunduğu bölüm. Tekstil, mutfak ve diğer ürünlerin bulunduğu tezgahlar ise 2. Katta. Eğer sizde bizim gibi giyim üzerine alışveriş için gelecekseniz 2. Kata çıkmanız gerekiyor. Saat olarak ise sabah 08:00 ile akşam 18:00 arasında buraya gelebilirsiniz.

Toplu taşıma ile gitmek için 26 – 26A ve 26B Hat numaralı otobüsleri kullanarak Beşiktaş Evlendirme Dairesi durağında inip buraya ulaşım sağlayabilirler. Bir başka ihtimalde bizim yaptığımız gibi Beşiktaş meydanına geldikten sonra Akaretler istikametinden doğru yaklaşık 15-20 dakika yürüyüş sonunda pazara ulaşmak.

Metrobüs ile ile gitmek için, Zincirlikuyu durağında indikten sonra Beşiktaş yönünden yukarı çıkıp Beşiktaş Meydanına giden minibüs ya da otobüsleri kullanabilirler. Meydana geldikten sonra da yukarıda tarif ettiğim gibi Akaretler istikametinden devam ederek pazara ulaşabilirler.

Pendik Pazarı

Pendik sahilinin tam karşısında oldukça büyük bir alana kurulan sosyete pazarıdır. Aynı zamanda halk pazarı olarak bilinir ki sebze ve meyve tezgahlarının sayısı bunu doğrular niteliktedir. Sabah 09:00 ile akşam 19:00 arası arasında alışveriş yapılabilir.

Marmaray ile gitmek isteyenler; Kaynarca durağında indikten sonra 10-15 dakika yürüyüş sonunda ulaşabilirler.

Vapur ile gitmek isteyenler; Pendik iskelesine geldikten sonra 5-10 dakika yürüyüş sonunda ulaşabilirler.

Toplu taşıma ile gitmek isteyenler; 16D – 132V – 133A ve 133AK Hat numaralı otobüsleri kullanarak “Kaynarca Parkı” durağında inip pazara ulaşabilirler.

Çekmeköy Ulus Pazarı

6 Haziran 2020 tarihinden itibaren yeni yapılan Kapalı Pazar Yerinde her cumartesi günü hizmet vermeye başladı. Kapalı Pazar olması gayet de güzel olmuş. 5 katlı pazarın kendi otoparkı, her katında tuvaleti, bebek bakım odası ve asansörü var. Sabah 08:30 ile akşam 19:00 arasında alışveriş yapabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gitmek isteyenler, 9H – 9T – 9ÇN ve 14 CE Hat numaralı otobüsü kullanarak “Necip Fazıl Kısakürek Caddesi” istasyonunda inerek ulaşabilirler.

Metro ile gitmek isteyenler, M5 hat numaralı metroyu kullanarak “Çekmeköy” istasyonunda inip kısa bir yürüyüş sonunda ulaşabilirler.

6- Pazar Günü Kurulan Sosyete Pazarı

Beylikdüzü Beylik Pazarı

Sosyete pazarları arasında gezinmesi en keyifli olan pazardır. En büyük kapalı sosyete pazarı özelliğini taşır. Bu yüzden gezinmesi hem kolay hem de oldukça keyiflidir. Çarşamba ve pazar günleri olmak üzere haftanın 2 günü kuruluyor. Pazarda ne ihtiyacınız varsa onu karşılayabilecek bir tezgâh var. Sabah 08:00 ile akşam 18:00 arasında alışveriş yapılabilir.

Otobüs ile ulaşmak isteyenler 76GM – 144B – 145M ve 400A hat numaraları otobüsleri kullanarak Mavi Kent durağında inerek ulaşım sağlayabilirler.

Minibüs ile ulaşmak isteyenler BL109 hat numaralı minibüs ile ulaşım sağlayabilirler.

Metrobüs ile ulaşmak isteyenler ise Avcılar durağında indikten sonra minibüse binip kolayca ulaşabilirler.

Ayrıca Avcılar içerisinden sürekli kalkan ücretsiz servisler de kullanabilirler.

2 Replies to “Hangi Sosyete Pazarı Hangi Gün – Nerede Kuruluyor?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts