Feriköy Antika Pazarı

Feriköy Antika Pazarı Şaka Mı?

0 Comments

Feriköy Antika Pazarı son zamanlarda adını çok sık duyduğum ve sosyal medyada da çok sık karşıma çıkan bir yer. Açıkçası antika ile ilgili tek ilgimi çeken şey Dmax’ta yayınlanan Depo Savaşları programı. Yani anlayacağınız antika ürünler için bir Pazar gezmesi yapmak çok da benlik bir şey değildi. Ta ki yakın bir arkadaşım dekor olarak pek çok güzel şey bulacağımıza beni ikna edene kadar.

Feriköy Antika Pazarı

Pazar hakkında biraz araştırma yapınca 2009 yılında kurulmaya başladığını öğrendim. İlk başlarda 10-15 olan tezgâh sayısı günümüzde 400 sayılarına kadar çıkmış. Tabi pazarı gezip görünce hepsinin antika satan tezgahlar olmadığını anlıyorsunuz ancak yine de burayı gezerken illaki kendi gençliğinize belki de çocukluğunuza kadar döneceğiniz şeylerle karşılaşmanız mümkün. Pazarın en sevdiğim yanı ise sosyete pazarları gibi gürültü, bağırış olmaması. Bu yüzden her tezgâhı doya doya inceleme fırsatınız oluyor. Ferah ve geniş bir Pazar. Gezinmesi oldukça keyifli.

Feriköy Antika Pazarı’nda Neler Var?

Pazar hakkında cevabı en çok merak edilen şey ise tabi ki Feriköy Antika Pazarında Neler Var? sorusu oluyor. Adında anlaşılacağı gibi Pazar antika ağırlıklı ancak sıfır ürün satan tezgahlar da var. Ama tabi ki antika tezgahlar daha çok ilgi görüyor. Öyle şu var bu var diye anlatmak yerine benim ilgimi çeken tezgahlardan bahsetmeyi tercih edeceğim. Yazımın devamında da bu tezgahların fotoğraflarını sizler ile paylaşacağım. Ama size tavsiyem eğlenceli, farklı bir deneyim yaşamak isteseniz muhakkak buraya gelip deneyimlemelisiniz.

Eski model radyolarının satıldığı tezgâh ilk dikkatimi çeken yerdi. Aklıma köyde halamın sakladığı radyosu geldi. Çocukluğumda o radyoyu yanımıza alıp gittiğimiz piknikler geldi. Pille çalıştığı için çok kullanışlıydı. Köy yerinde çok fazla radyo çekmese de en azından arada bir güzel şarkılara denk gelip eşlik ederdik. Bu standa o günlere dalıp gittim biraz.

Dikkatimi çeken diğer bir tezgâh da avizeli telefonların satıldığı tezgâh oldu. Günümüz teknolojisi düşünülünce o zamanlar ne kadar da havalıymış dedim içimden. Hatta annemin elleri ile ördüğü ve üzerine serdiği danteller geldi aklıma. İstemsizce gülümsedim.

Plak çalarların olduğu tezgâhı görünce eski Türk filmlerinde gördüğüm sahneler geldi karşıma. Benim yaşım plaklara yetmiyor. Anca Türk filmlerinde gördüklerimiz kadar işte. Ama aynı tezgâhın yanında kaset de satıldığını görünce işte dedim benim çocukluğum burada. Az sesimizi kayıt etmedik kasetlere. Bizim zamanımızın karaokesi de kasetlere ses kayıt etmeydi işte.

Eski silahların ve pipoların satıldığı tezgâhları görünce dedemi düşündüm. Acaba bu tarz silah var mıydı? Onlarda. Ya da hiç pipo kullandılar mı? Hiç görmek nasip olmadığı için kendisini tanıma fırsatım olmadığı için aklıma geldi herhalde.

Kamera satıcılarının olduğu tezgahları görünce elimdeki telefon ile onları çekmek zamanda yolculuk yapmak gibi geldi.

Yani tüm bu anlattıklarımın haricinde vazolar, oyuncalar, avizeler ve daha pek çok şey var burada. Eminim siz de kendinize yakın gelen birkaç şey ile karşılaşabilirsiniz. Belki de benim gibi anılarınız aklınıza gelir. Demem o ki alışveriş için değilse bile zamanda yolculuk için bile gelmeniz gerek buraya.

Hangi Gün Kuruluyor – Hangi Saatlerde Açık?

Feriköy Antika Pazarı sadece pazar günleri kuruluyor. Sabah 09:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Pazarın kurulduğu yerde ayrıca pazartesi ve perşembe günleri sebze ve meyve pazarı, cumartesi günleri ise organik pazar kuruluyor. Kafa karışıklığı olmaması için bu bilgileri de sizler ile paylaşmamızda fayda var. Organik pazarı merak edenler Feriköy Organik Pazarı yazımıza göz atabilirler.

Fotoğraflar

Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma ile gitmek isteyenler; 70FE ve 70 FY hat numaralı otobüsü kullanarak Bozkurt durağında inmeleri gerekmektedir. Ardından 5 dakika yürüyüş sonunda ulaşabilirler.

Metro ile gitmek isteyenler ise Osmanbey durağında inmeleri gerekir. Ardından 15 dakika yürüyüş sonunda pazara ulaşabilirler.

Özel araç ile gitmek isteyenler ise konum bilgisini kullanabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts