Feriköy Organik Pazarı

Feriköy Organik Pazarı Hangi Gün? – Kaçta Kuruluyor?

0 Comments

Feriköy Organik Pazarı, İstanbul’un en büyük organik pazarı olma özelliği ile her cumartesi günü ziyaretçileri ile buluşuyor. Bizde vaktimiz olduğu bir cumartesi günü hem pazarı gezip yazmak hem de biraz alışveriş yapmak için pazara geldik. Pazar hakkında merak ettiklerinizi ve deneyimlediklerimizi sizler ile paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. Daha fazla uzatmadan yazımıza geçelim.

Feriköy Organik Pazarı

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Şişli Belediyesi iş birliği ile 2006 yılında kurulan bu pazar her cumartesi sabah 06:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında kuruluyor. Yaklaşık 1000 tane çiftlikten gelen ürünler burada satışa sunuluyor. Pazar oldukça geniş ve ferah. Gezinmesi çok keyifli. Özel araç ile gelmek isteyenler için otopark bile var ancak oldukça yoğun. Bu yüzden araç ile gelmemenizi ya da en azından otopark olarak burayı kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Son olarak da bizim gibi gezinmekten ayaklarınız ağrıdıysa börekçi teyzelerin tezgahında soluklanabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Burada birbirinde güzel börek çeşitlerini tadarken dinlenebilirsiniz. Hem börek hem de gözleme çeşitleri oldukça lezzetliydi. Size de tavsiye ederiz.

Neler Var?

Satılan pek çok ürün Organik. Yani üreticiler arada bir aracı olmadan doğrudan burada kendi ürettikleri ürünleri satıyorlar. Ya da Kooperatifler tarafından üretilen ürünlerin satışı yapılıyor. Organik un, siyez bulguru, zeytin, yumurta, organik bal, sirke, bakliyat çeşitleri, organik temizlik ürünleri ve aklınıza gelebilecek çok fazla ürünü burada bulabilirsiniz. Yetiştirilen çoğu ürün (sebze ve meyveler) organik olduğu için hemen tükeniyor. Bu yüzden erken gitmenizde fayda olacağını söyleyebiliriz.

Biz buradan nar ekşisi, elma sirkesi, sızma zeytinyağı, yumurta, siyez unu, organik temizleyici ve biraz da meyve aldık. Biraz pahalı bir alışveriş oldu ama bu ürünleri marketten almak yerine en azından organik şekilde alınca insanın içi biraz daha rahat oluyor. Bu yazıyı yazmadan önce pek çoğunun tadına bakma imkânım oldu. Hepsi de gayet lezzetliydi. Kesinlikle nar ekşisi ve sirke için artık bu pazara daha fazla uğrayacağım. Temizleyici de merak ettiğim bir diğer üründü. Eşim gayet memnun kaldığını ve kokusunun da olmadığını söyledi. Organik temizleyici arayanlar bu pazarı tercih edebilirler. İhtiyaçları olduğunu düşündükleri pek çok ürüne buradan ulaşabilirler.

Feriköy Organik Pazarı Nerede? – Nasıl Gidilir?

Adres: Cumhuriyet Cd. Şişli/İstanbul

Ulaşım: Toplu taşıma ile gitmek isteyenler; 70FE ve 70 FY hat numaralı otobüsü kullanarak Bozkurt durağında inmeleri gerekmektedir. Ardından 5 dakika yürüyüş sonunda ulaşabilirler.

Metro ile gitmek isteyenler ise Osmanbey durağında inmeleri gerekir. Pangaltı çıkışından çıktıktan sonra 15 dakika yürüyüş sonunda pazara ulaşabilirler.

Özel araç ile gitmek isteyenler ise konum bilgisini kullanabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts