Ortaköy Sahili

İstanbul Sahilleri – En Güzel Gezi Durakları

0 Comments

İstanbul Sahilleri, Asya ve Avrupa yakasını birleştiren İstanbul’un birbirinden güzel sahil manzaralarını bizlere sunuyor.  Bazen bir kamp sandalyesi üstünde, bazen de bir kafenin içerisinde bu eşsiz manzaraya dalıp gitmek… Bu sahillerde gezintiye çıkmak, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek gibi pek çok aktivite de yapabilirsiniz. Böylesine güzel bir imkana sahip olduğumuz için kendimizi çok şanslı hissetmemiz gerektiğini düşünenlerdenim. Gelin bu sahilleri biraz daha yakından inceleyelim.

İstanbul Sahilleri – En Güzel Gezi Durakları

1- Moda Sahil

Moda Sahili
İstanbul Sahilleri – Moda Sahili

Gitmekten keyif alacağınızı düşündüğümüz güzel bir sahil. Günün her anında keyifli zaman geçirilebilirsiniz. Yürüyüş yapmak, bisiklet, paten ve kaykay sürmek için ideal bir yer. Dilerseniz mangal yakmamak şartıyla piknik de yapabilirsiniz. Çocuklar için park, gençler için de basketbol ve tenis kortları bulunuyor. Tuvalet için belediyenin kurduğu alan var ancak oldukça yetersiz. 10-15 dakika kadar sıra beklediğimiz zamanlar olmuştur. Yakınlarda büfe, market ya da tekel olmadığı için sigara gibi ihtiyaçlarınızı önceden almanızda fayda var. Aksi halde ihtiyaçlarınız için 10-15 dakika kadar yürümeniz gerekebilir. Araçla gelmek isteyen gezintist dostlarımıza da park sorunu yaşayabileceklerini hatırlatmamızda fayda var.

2- Bebek Sahil

Bebek Sahili
İstanbul Sahilleri – Bebek Sahili

Hiç şüphesiz İstanbul’un en güzel sahillerinden birisi. Muhteşem manzarası yanı sıra, sahil boyu devam eden yürüyüş parkuru ve tarihi yalıları ile inanılmaz bir sahil deneyimi sunuyor. Balık tutanlar bir tarafta, sandalyesini almış manzara ile kucaklaşanlar başka bir tarafta boğazın tadını çıkarıyor. Yapılan yeni düzenleme ile tuvaletler tamamlanmış, banklar yenilenmiş ve çocuklar için oyun parkı güzelleştirilmiş. Biz önceleri sabah yürüyüşleri için gelmeyi tercih etsek de akşam sıcak çikolata eşliğinde ışıl ışıl manzaraya dalıp gittiğimiz akşamdan beri fırsat buldukça akşamları da gelmeye başladık. Özel araç ile gelmek isteyenler ya ücretli otoparklara araçlarını bırakmayı tercih etmeli ya da sahil turunu araç ile yapmayı göze almalılar. Çünkü yaz mevsimi boyunca sahil çok kalabalık.  Tercihen toplu taşıma ile ulaşım yapılmasında fayda olduğunu söyleyebilirim.

3- Ortaköy Sahil

Ortaköy Sahili
İstanbul Sahilleri- Ortaköy Sahili

Ortaköy Cami ve Boğaz Köprüsü içeren manzara resimlerine bir yerde denk gelmiş olmalısınız. İşte burası orası. Sahilden çok meydan gibi olsa da İstanbul Sahilleri arasında en özeli. Yürüyüş ya da park alanı olmasa bile oturabileceğiniz banklar bulunuyor. Kumpircileri ile meşhur olmuş meydanda bulunan kafeleri de tercih edebilirsiniz.

4- Galataport Sahil

Galataport Sahili
İstanbul Sahilleri – Galataport Sahili

Burası İstanbul’un en yeni sahillerinden birisi. Açılışı yaklaşık 1 yıl kadar önce oldu. Açıkhava AVM desek yanlış olmaz sanırım. Çok sayıda kafe ve mağazası bulunan Galataport, aslında Kruvaziyer gemileri için yapılmış bir liman. Burası inşa edilirken hem bir liman hem de bir sosyal alan olarak düşünüldüğü için buna uygun bir mimari çalışma yapılmış. Sonuç itibari ile hem yabancı turistler hem de biz vatandaşlar için ortaya muhteşem bir sahil şeridi çıkmış. Sadece sahilde yürüyüş yapmak için gidebilir ya da burada bulunan bir kafeden kahvenizi alıp boğaz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

5- Bakırköy Sahil

Bakırköy Sahili
İstanbul Sahilleri – Bakırköy Sahili

Burası yürüyüşten çok piknik için tercih ettiğimiz bir sahil. Manzarasının yanında oldukça uzun bir yürüyüş yoluna sahip olması hoşumuza gidiyor. Sahil kısmı gençler tarafından oldukça tercih ediliyor. Müzik dinleyip genelde paten kayıyorlar. Biz sandalyelerimizi alıp biraz daha iç kısımda nispeten daha sessiz bölümde manzaranın tadını çıkaran tarafı seviyoruz. Yapılan çevre düzenlemesi ile tuvalet eklendi ve çocuk oyun alanı genişletildi. Bisiklet ve yürüyüş yolu çalışmaları tamamlandı. Son olarak buraya gelmek isteyenlere tavsiye edeceğimiz yer Belediyenin işlettiği Beltur Kafeterya. Burası hakkında zaten sitemizde yazı mevcut. Dilerseniz okuyabilirsiniz.  Kısaca bahsedecek olursak, Çay 5, kahve 7 lira. Kahvaltılık için poğaça, açma, börek çeşitleri 5-10 lira arasında değişiyor. Kapalı ve açık olmak üzere 2 farklı bölümü var. Gün içerisinde tatlı yemek için bile gelinebilir.

6- Florya Sahil

Florya Sahili
İstanbul Sahilleri – Florya Sahili

Benim özellikle Bisiklet kiralamak için tercih ettiğim sahil. Çok fazla seçenek yok ama çok sayıda bisiklet var. Sandalyeleri alıp bisikleti kiraladıktan sonra güzel bir tur atmaya başlıyoruz. Bisiklet yolu ile yürüyüş yolu neredeyse iç içe ancak sorun olmuyor. Park içerisinde çok sayıda ağaç olması gölgelik imkânı sağlıyor. Bu da bizim gibi piknik sepeti ile gelenler için güzel bir piknik yapmaya olanak sağlıyor. Çocuklar için oyun parkı yanı sıra eğlenebilecekleri spor aletleri ve farklı parkurlar da mevcut. Ayrıca park içerisinde Belediyeye ait tuvalet de mevcut.

7- Maltepe Sahil

Maltepe Sahili
İstanbul Sahilleri – Maltepe Sahili

İlk açıldığı zamandan beri yolum bu tarafa düştüğünde muhakkak uğradığım bir sahil. Dolgu bir sahil olarak planlanıp yapılan bu sahil içerisinde pek çok farklı bölüm var. Çocuk oyun alanı, otopark, yürüyüş ve bisiklet parkuru, kaykay pisti, mini golf sahası, tenis korku, atletizm pisti bu alanlar arasında aklıma ilk gelenler. Prens Adaları manzarası eşliğinde güzel bir piknik için de gelebilirsiniz, yapmak istediğiniz spor aktivitesi için de. Beni en çok heyecanlandıran kaykay pisti olmuştu. Kaykay yapanları izlemek bildim bileli hoşuma gitmiştir. Burada da zaman zaman denk gelip izlemek güzel oluyor. Ayrıca alan içerisinde alışveriş yapabileceğiniz Beltur Kafeteryası da mevcut.

8- Pendik Sahil

Pendik Sahili
İstanbul Sahilleri – Pendik Sahili

Manzarası güzel bir diğer sahil şeridi. Yürüyüş parkuru yanı sıra bisiklet parkuru da mevcut. Çocuklar için oyun alanları, spor aletleri ve eğlenceli parkurlar da var. Yetişkinler için de piknik alanları, banklar ve manzara var. E daha ne olsun. Sandalyeleri ve termosu kapıp manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

9- Üsküdar Sahil (Salacak)

Üsküdar Sahili
İstanbul Sahilleri – Üsküdar Sahili

İstanbul’un Simge Yapıları arasında bulunan Kız Kulesi’ne karşı oturup çay içmek mi? Sevgilim ile yaptığım en güzel aktivitelerden birisi olabilir. Sahilde yürüyüş yapıp herhangi bir kafeye oturabilir ya da çayınızı alıp sahilde de oturabilirsiniz. Salacak sahili boyunca yürüyüş yapmak, mısır ya da balık ekmek yemek burada muhakkak yapmanız gerekenler listenizde olmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts