Müze Gazhane

Müze Gazhane | Nerede? – Nasıl Gidilir? – Neler Var?

0 Comments

Müze Gazhane, 130 yıllık Haydarpaşa Gazhanesi’nin restorasyonu sonucunda şehre kazandırılan yepyeni bir yaşam alanı. Çok amaçlı kullanım alanları, müzeleri ve etkinlikleri ile vatandaşların hizmetine sunulan harika bir kamusal alan. 9 Temmuz 2021 tarihinde İstanbullulara kapısını açan bu yeni yaşam alanına yakından bakalım.

Müze Gazhane İçinde Neler Var?

Toplam 32 bin metrekarelik bir alana yayılan yerleşkesinde İklim Müzesi, Karikatür ve Mizah Müzesi, Çocuk Bilim Merkezi, Afife Batur Kütüphanesi, Gazhane Galeri, geçici sergi alanı, sesli / sessiz çalışma alanları, İBB Şehir Tiyatroları’na ait iki tiyatro & konser salonu ve İstanbul Kitapçısı bulunuyor. Yeşil alanlarıyla dikkat çeken Müze Gazhane; kafe, restoran, kapalı otopark gibi farklı ihtiyaçlara yanıt verecek sosyal mekânlara da ev sahipliği yapıyor.

1- İklim Müzesi

İklim konusunda ülkemizin ilk kamusal iklim merkezi olmayı amaçlayan Müze Gazhane, ilk adımı da iklim müzesi ile atmış. Müze “iklim nedir? tarih boyunca iklim nasıl değişti? ve bugünkü küresel iklim değişikli gibi konular için yazılı & görsel bir içerik sunuyor.

2- Çocuk Bilim Merkezi

Bu müze, atölye ve çocuk oyun alanlarının iç içe olması sayesinde bilimi, eğlence ve yaratıcılıkla buluşturuyor. Uygulama alanları ve simülasyon teknolojisiyle özellikle çocuklara gerçek bir deneyim yaşatıyor. Üç ana bölümden ve 24 sergi ünitesinden oluşan Bilim Merkezi çocukların oldukça ilgisini çekiyor.

3- Karikatür ve Mizah Müzesi

Yerleşke içerisindeki bir diğer müze de burası. Ülkemizde mizah yolculuğunu farklı dönemler ve akımlar üzerinden deneyimleyebileceğiniz harika bir yer. Ayrıca geçmişten günümüze siyasal, toplumsal ve sosyo-kültürel hayatımızdan yansımaları bulabileceğiniz pek çok çizim var.

4- Galeri Gazhane

Süreli sergilerin yapıldığı bir nokta. Eğer kültür ve sanata merakınız varsa kendinize göre bir etkinlik rahatlıkla bulabilrisiniz.

5- Afife Batur Kütüphanesi

Prof. Dr. Afife Batur’a ithaf edilen Afife Batur Kütüphanesi, farklı kategorilerde yaklaşık 10 bin kitap barındırıyor. Hem öğrenciler hem akademisyenler hem de araştırmacılar için harika bir yer.

6- Şehir Tiyatroları Büyük Sahne – Meydan Sahne

İBB Şehir Tiyatroları, Müze Gazhane’de 301 kişilik Büyük Sahne ve 130 kişilik Meydan Sahne ile seyircileri selamlıyor. Güncel program için şehir tiyatrolarının web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Müze Gazhane Ziyaret Günleri – Saatleri  ve Giriş Ücreti

Yukarıda yazdığımız tüm mekanlar, pazartesi günleri hariç hafta içi 09:00 – 18:00 saatleri arasında, hafta sonları da 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Ayrıca hemen hatırlatayım tiyatro hariç diğer alanlara girişler ücretsiz.

Müze Gazhane Etkinlikleri

Burada pek çok konuda farklı farklı etkinlikler yapılıyor. Tabi ki bu etkinlikler sürekli de değişiyor. Kimi zaman konser, kimi zaman okuma etkinliği ya da eğitim için atölyeler olabiliyor. Tüm bu etkinleri takip etmek için müze gazhane’nin etkinlik sayfasının linkini buraya bırakıyorum. ( Müze Gazhane Etkinlikler)

Fotoğraflar

Müze Gazhane Nerede? – Nasıl Gidilir?

Adres: Hasanpaşa, Kurbağalıdere Cd. No:125, 34722 Kadıköy/İstanbul

Ulaşım: Metro ile ulaşmak isteyenler, Kadıköy-Tavşantepe metrosu ile Acıbadem durağında indikten sonra 15 dakika sürecek bir yürüyüşle ulaşabilirler.

Marmaray ile ulaşmak isteyenler, Söğütlüçeşme durağında indikten sonra yaklaşık 5 dakika sürecek bir yürüyüşle Müze Gazhane’ye ulaşabilirler.

Otobüs ile ulaşmak isteyenler, Kadıköy rıhtımdan hareket eden 8A Hat numaralı otobüs ile ulaşabilirler. Hasanpaşa durağında indikten sonra 5 dakika yürüme mesafesinde.

Metrobüs ile ulaşmak isteyenler, Söğütlüçeşme durağında indikten sonra yaklaşık 5 dakika sürecek bir yürüyüşle ulaşabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts