İlk Kamp Deneyimi

İlk Kamp Deneyimi İçin Tavsiyeler

0 Comments

İlk kamp deneyimi, kamp hayatı hakkında fikri olmayan kişiler için oldukça önemlidir. Doğru kamp yeri ve kamp malzemelerini seçerek kamp hayatınızın geri kalan dönemini en iyi şekilde inşa etmeye başlayabilirsiniz. Bu yazımızda ilk kamp deneyimimizde yaşadıklarımızı sizlerle paylaşacağız. Kamp malzemeleri seçimi, kamp yerinin önemi gibi püf noktalar hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz yazımıza hadi başlayalım.

Doğru Kamp Yeri Seçimi

Kamp malzemelerinden önce ilk yapmanız gerek size uygun kamp alanını belirlemek en doğru başlangıç adımı olacaktır. Mesela ilk kamp deneyimizde tuvalet, duş gibi imkanları olan bir işletmeyi tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bu işletmeler doğa koşullarına karşı kendinizi güvende hissetmenizi de sağlayacaktır. Kamp Yerleri hakkında bilgi sahibi olmak için sitemizdeki yazılarımızdan yardım alabilirsiniz. Unutmadan hatırlatmakta fayda var bu deneyimi yaz aylarında yapmanızı da önemle tavsiye ederim…

İlk Kamp Deneyimi İçin Kamp Malzemeleri Seçimi

Kamp yapacağınız alanı bulduktan sonra sizlere hangi malzemeler gerekecek gelin bunlara göz atalım.

-Kamp Çadırı

Eğer bir işletmede kamp yapmaya karar verdiyseniz (imkân varsa) çadırı kiralamanızı öneririm. Böylece tekrar kamp yapmak için çadırlar hakkında fikir edinmiş olursunuz. Kamp güzel geçmez ve tekrar kamp yapmayacağınızı düşünürseniz de boşuna kullanmayacağınız bir çadır almamış olursunuz. Yok ben her ne olursa olsun kamp yapmayı artık kendime bir spor ya da hobi olarak edinmek istiyorum diyorsanız da çift kişilik bir kamp çadırı almanızı öneriyoruz. Hem kendiniz hem eşyalarınız rahatça içine sığabilirsiniz. Tabi burada önemli faktörlerden birisi de kamp yapacak kişi sayısı. Eğer eş, sevgili ya da aynı çadırda kalacak bir arkadaşınız varsa çadır boyunu büyütmeniz gerekir.

-Kamp Sandalyesi

Bence olmazsa olmazlardan bir tanesi. Hem çok kullanışlı hem çok hafif. Kamp yapmasanız dahi park ya da piknik gibi alanlarda da işinizi görebileceği için almanızda yarar var. Bütün gün çadır içinde geçecek değil ya.

-Kamp Çantası

Yedek kıyafet, diş fırçası gibi kişisel eşyalarınızı koyabileceğiniz bir çantanız mutlaka olmalı. Hatta ben kamp yaparken küçük bir valiz hazırlayarak çadır da dahil hepsini bu valizde taşıyorum. Hem yer kaplamıyor hem de taşırken çok rahat oluyor. Her ne kadar yaz ayında da olsanız denize yakın bir seçim yaptıysanız bi pike ya da polar gibi bir parçanın çantanızda yer almasını tavsiye ederim. Hatta yeriniz varsa uzun kollu birkaç parça eşya da koyabilirsiniz. Çünkü hava aniden bozabilir ya da bulunduğunuz yere çiğ yağabilir. Tedbirli olmakta her zaman yarar var. (Maalesef tecrübe ile sabittir)

-Mat ya da Yatak

Rahat bir uyku istiyorsanız kesinlikle yatak ama ben yerde de yatabilirim diyenleriniz varsa güzel kalın bir mat da işinizi çok rahat görecektir. Burada da en önemli faktör çadırınıza sığabilecek boyutlarda bir seçim yaparsanız sorun yaşamazsınız. Yatak seçecek arkadaşlara da küçük bir önerim olacak. El pompası ile birlikte satılan yatak seçerseniz sanki daha doğru tercih yapmış olursunuz. Çünkü elektrikli pompa için her kamp alanında elektrik bulamayabilirsiniz. Bu sebeple üfleyerek şişirmek zorunda kalabilirsiniz.  (Ne yazık ki bir acı tecrübe daha)

Yeme/İçme Hakkında Kısa Hatırlatmalar

Kamp sırasında çok fazla masraf yapmamak için çok fazla pratik çözüm yolu oluşturabilirsiniz. Hazır yemekler ya da konserveler artık günümüzde hemen hemen her markette bulunmakta. Kamp alanınıza yakın bir yerde belki de kamp alanı içerisinde bir şeyler atıştırabilirsiniz. Varsa ortak buzdolabı veya mutfağı kullanarak yanınızda götüreceğiniz mangal malzemeleri ile güzel bir hazırlık yapabilirsiniz. Bizim en çok tercih ettiğimiz yöntem eski usul saklama kaplarında önceden hazırlanmış börekler ve kahvaltılıklar. Sadece giderken taşımak biraz zor geliyor ama hem az masraf hem de kendimiz hazırladığımız için içimiz rahat.

Bu konu hakkında yorumlarınızı ekleyerek sitemizi ziyaret eden gezintist dostlarımıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts