İnebolu Pazarı

Kasımpaşa İnebolu Pazarı Nerede – Nasıl Gidilir?

0 Comments

İnebolu Pazarı, her pazar günü Kasımpaşa semtinde kurulmaktadır. Pazarda İnebolu’dan gelen organik köy ürünleri satılmaktadır. Kastamonu pazarı olarak da bilinen bu pazar hakkında bildiklerimi sizler ile paylaşmaya çalışacağım. Ne de olsa bir İnebolu bizim memleket tabi. Bu pazara sık sık gittiğimiz için de neler var neler yok hemen hemen hepsini biliyoruz. Hadi gelin neler varmış bu pazarda birlikte göz atalım.

İnebolu Pazarı Organik Ürünler

İnebolu pazarında neler var? diye soranlar için en güzel cevap doğal ve organik ürünler diyebiliriz. Bu ürünler mevsimine göre değişse de hepsi taze olarak satılmaktadır. Pazardan neler alınabilir? küçük bir liste ile anlatmaya çalışacağım.

Yoğurt: Yaz ya da kış hiç fark etmez her geldiğimizde muhakkak ekşi köy yoğurdumuzu alıyoruz. Yemesi ayrı bir lezzet ayran yapıp içmesi ayrı.

Tereyağ: Vazgeçilmez bir diğer ürünümüz organik tereyağı. Hem yemeklerde hem de kahvaltılarda bolca tükettiğimiz bu lezzeti almasak olmaz.

Köy Ekmeği: Siyah un ile yapılan, odun ateşinde pişirilen köy ekmekleri de muhakkak aldığımız bir diğer ürün. 2 dilim yediğiniz anda tokluk hissini hemen alıyorsunuz.

Sebze ve Meyve: Mevsimine göre en taze sebze ve meyve çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Semt pazarlarından ne farkı var diye soranlara en güzel cevap organik olması. Öyle tek düze şekilli meyveler değil mesela. Ya da tek düze ip gibi dizilmiş mısır bulamazsınız. Biraz eğri meyveler, şekli bozuk ama tadı doğal olan sebzeler var burada.

Kanlıca Mantarı: Özellikle kış ayları başlamaya yakın bu pazar sadece kanlıca mantarı almak isteyenler ile doluyor. Tadı et kadar leziz bu mantarı yıllarca yiyen birisi olarak söylüyorum ki bende etten de lezzetli. Toplaması da bir o kadar keyifli. Belgrad ormanında bile toplayanına denk geldim şahsen.

Kestane: Bilen bilir Kastamonu kestanesi meşhurdur. Ekim ayından sonra burada bulmaya başlayabilirsiniz. Boylarına göre ayrılıp farklı fiyatlarda satılsa da kestane kebap için en doğrusu orta boy olanları seçmek. Dilerseniz suda kaynatarak haşlamasını da yapabilirsiniz.

Sarımsak: En meşhur ürünü en sona sakladık tabi. Assolistler en son çıkar sonuçta. Şifa deposu sarımsak özellikle kış aylarında bol bol tüketilmelidir. Taşköprü sarımsağı olursa ayrı bir lezzetli olur tabi. En doğalına da bu pazarda ulaşabileceğinizi söylememe gerek yoktur artık.

Ben bu pazara geldiğim zaman en çok aldığım ürün listemi paylaştım sizinle aslında. Tabi pazarda tüm ürünler bunlarla sınırlı değil. Daha pek çok farklı tat farklı lezzete ulaşabilirsiniz. O ürünleri gelip görmenizde fayda var.

İnebolu Pazarı Yeni Yerinde

3 Nisan 2022 tarihi itibari ile pazar günleri Camii Kebir Mahallesi Kasımpaşa Medresesi Sokak ve Külhan Sokak’ta kurulmaya başlanmıştır. Kasımpaşa hamamının hemen bitişiğindeki sokaktan içeri girmeniz durumunda karşınıza çıkacaktır. Konum bilgisi için tıklayabilirsiniz.

Buraya en yakın İETT Durağı Piyalepaşa Durağı. 54KT -70D – 77A numaralı otobüslere binerek buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hacıosman-Yenikapı metrosunu kullanarak da kolayca ulaşım sağlanır. Şişhane durağında indikten sonra Kasımpaşa çıkışını takip edip yaklaşık 15 dakika yürüme mesafesindeki pazara ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts