Buzlu Badem

Taksim Sokak Lezzetleri

0 Comments

Taksim Sokak Lezzetleri yazısının fikri İstiklal Caddesi üzerinde yaptığım iş çıkışı yürüyüşü esnasında aklımda geldi. Sayısız defa buraya gelmeme ve bu sokak satıcılarını görmeme rağmen ne yalan söyleyeyim sadece midye yemişliğim vardır. Hem diğer lezzetleri tatmak hem de bu içeriği oluşturmak için bu deneyimi yaşamaya karar verdim. İstiklal Caddesinde bulunan sokak lezzetlerini tattığım yazıma hoş geldiniz.

Taksim Sokak Lezzetleri Nelerdir?

1- Haşlanmış ya da Közlenmiş Mısır

Köz Mısır
Köz Mısır

Mısır’ın dahil olup da yakışmadığı bir yiyecek bilmiyorum. Pizza ya da salataya katıp tüketilebileceği gibi sadece kendisi bile başlı başlına bir lezzet abidesi. Çocukların gözdesi taneler halinde bardak ile satılanları olsa da biz orta yaşlılar suda haşlanmışları iyi biliriz. Köyde köz ateşinde kendi pişirdiğim mısırların tadını bilen biri olarak benim tercihim her zaman közlenmiş hali. Tadı da kokusu da lezzeti de benim için bir başka. Bu yüzden bir tane közlenmiş mısır alarak istiklal caddesine giriş yapıyorum. Tanesi 10 Lira. Haşlanmış mısır da aynı fiyata.

2- Kestane Kebabı

Kestane Kebabı
Kestane Kebabı

Bizim oraların kestanesi meşhurdur ama benim pek fazla aram yoktur kendisi ile. Ama ne yalan söyleyeyim toplamasına bayılırım. Özellikle böyle iri iri olanları seçerken bu sefer kesin yiyeceğim diyorum ama sanırım toplamak benim gözümü doyuruyor. Yine de hiç yemem demiyorum elbet. Arada suda haşlamasını bazen de kebabını yiyorum. Hele annem yapıyorsa kebabı o zaman kendi sınırlarımı bile zorluyorum. O yüzden burada sadece tadımlık için 3-5 tane alıyorum. Hem bizim Kastamonu kestanesine hiç benzemiyor bunlar. Çok iri ve çok sert. Ama yenilmeyecek gibi de hiç değiller tabi. Paket çeşitleri 100 gramdan başlıyor ve artarak devam ediyor. En ucuzun fiyatı 20 Lira.

3- Midye Dolma

Midye Dolma
Midye Dolma

Özellikle havanın kararmaya başlaması ve eğlence vakitlerinin yaklaşması ile Balık Pazarı civarında tezgahlar açılmaya başlanıyor. Burada çalıştığım dönemlerde hemen hemen her akşam 30-40 tane yediğim oluyordu. Ardından baş gösteren çeşitli sağlık sorunlarım nedeni ile midyeyi hayatımdan çıkarmak zorunda kaldım. Çok nadir de olsa buraya geldiğim zamanlarda yediğim oluyor. Bu yazının vesilesi ile 1-2 tane deneyeceğim. Genelde tezgahlarda küçük, orta ve büyük boy olmak üzere 3 çeşit bulunuyor. Fiyatları da 2 ile 5 lira arasında değişiyor. Önereceğim belli bir tezgâh yok ancak balık pazarı çevresindekileri tavsiye ederim.

4- Simit

Simit
Simit

Sadece Taksim için değil tüm İstanbul hatta Türkiye için bir sokak lezzeti. Evde okulda, vapurda günün her saati tüketilen bir lezzet. Günümüzde çok sayıda satış yapan çeşitli kafe, fırın olsa da sokak simitçilerinin yeri bende bir başka. Bu sebeple ne zaman simit alacak olsam sokak simitçilerini tercih ederim. Ne zaman simit yesem okulda geçirdiğim kantin sıralarımı, işe geç kalışımda kahvaltı niyetine yaptığım atıştırmalarımı hatırlarım. Simit ile ilgili en güzel anılarım ise üniversite dönemlerimde Nasrullah Meydanında soğuk yayık ayranı ile yediklerim olmuştur tabi. Yolunuz Kastamonu’ya düşürse bu meydanda kel simit (susamsız simit) ile açık yayık ayranını yemenizi öneririm.

5-Buzlu Badem

Buzlu Badem
Buzlu Badem

Genelde yaz akşamları, balık pazarında bulunan eğlence mekanları çevresinde satıcılar ortaya çıkar. Biraz çakır keyif olduğunuzu anladıklarında hemen başlarlar satışlara. Ağzı çok iyi laf yapanlar kaşla göz arasında hemen satar size bir bardak. Bazıları da hiç ısrarcı olmaz. Tamamen şansınıza kalmış bir durum bu. Ancak hiç denemeyenleriniz varsa tavsiye ederim çok farklı bir tat. Satıcıdan satıcıya fark olmakla birlikte bir bardağı 20-30 Lira arasında değişiyor.

6- Sabırtaşı İçli Köfte

Sabırtaşı İçli Köfte
Sabırtaşı İçli Köfte

Beyaz önlüğü ile tanınan, işini her zaman ciddiyet ile yapan ve harika lezzeti olan bir sokak lezzeti. Sanırım bir iflas sonucu sokakta satmaya başlamışlar. Zamanla işlerin toparlanması sonucu tekrardan dükkan açmışlar ancak sokakta satışa devam ediliyor. Biz seyyar için yetişemedik ancak dükkana oturup yeme fırsatımız oldu. Tanesi 20 Lira. Tadı Ef-sa-ne.

7- Islak Hamburger

Islak Hamburger
Islak Hamburger

Taksim Meydanı girişinde yer alan büfeler bu işin ustaları. Kızılkayalar bizim tercihimiz ve sizlere önerimiz. Başlayınca duramıyor insan iki, üç gidiyor yani. O yüzden çok aç gelmeyin ya da karnınızı burada doyurun tadımlık bir tane deneyin. Tanesi 20 Lira.

8- Halka Tatlısı

Halka Tatlısı
Halka Tatlısı

Ağzımız tatlansın diye düşünenlerin imdadına Halka Tatlısı yetişiyor. Çıtır mı çıtır, kıtır mı kıtır bu tatlı sokak tatlılarının başını çekiyor. Tanesi 15 Lira.

9- Maraş Dondurması

Maraş Dondurması
Maraş Dondurması

Alması bir o kadar zahmetli ancak yemesi de bir o kadar lezzetli. Üstelik bu şovu da izlemek çok zevkli. Sıcak yaz günlerinde ne de iyi gider kendisi. 1 Topu 10 Lira.

Sizde tattığınız sokak lezzetlerini yorumlar kısmında ekleyerek gezintist dostlarımıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts