TophaneMekan

TophaneMekan Açıldı! Nerede? Nasıl Gidilir? Neler Var?

0 Comments

Tophanemekan, Beyoğlu’nda bulunan Eski Fransız yetimhanesinin restore edilerek sosyal tesis statüsünde halkın hizmetine açılması ile ortaya çıktı. Aslında gidip gördükten sonra tam bir sosyal tesis değil de daha çok dinlenme alanı gibi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü henüz hizmet olarak sosyal tesislerin çok gerisinde. Yani yiyecek olarak sadece Hamburger, içecek olarak gazlı içecekler, çay ve kahve var. Tabi ilerleyen zamanlarda menünün genişlemesi mümkün. Eğer bu bölgede bir sosyal tesis görmek isterseniz Cihangir Sosyal Tesisleri tercih edebilirsiniz.

Tophanemekan İçerisinde Ne Var?

Ön bahçe ve arka bahçelerde oturma alanları var. Çay ya da kahve gibi içeceğinizi alıp bu alanlarda oturabilirsiniz. Açık bir alan olduğu için yaz aylarında rahatlıkla gelip keyif yapılabilir. Yetimhane binasının tarihi dokusuna hiç dokunulmamış. Sadece bahçesi sosyal alan olarak düzenlenmiş. Hatta tarihi yapı o kadar korunmaya çalışılmış ki merdivenlere neredeyse hiç dokunulmamış.

Bu oturma alanları haricinde banklar ve çimlerin üzerine konulmuş oturma alanlı banklar var. Kalabalıktan uzakta sessiz sakin kitap okuyan inşalar bu alanları seçmişlerdi.

Orta da bir süs havuzu var. Ancak havuzda su yoktu. İçeride gezinirken üzerimize ister istemez burada yaşanabilecek anıların ağırlığı da çökmedi değil hani. Sohbet ederken binanın kasveti biraz bizi ürküttü.

Menü ve Fiyatları

Menü şimdilik oldukça kısıtlı. Çay 5, Türk kahvesi 10 Lira. Bunların haricinde gazlı içecekler var. Fiyatları da 20 Lira. Yemek olarak sorduğumuzda sadece hamburger yapıldığını öğrendik. Fiyatı 60 Lira. Çok aç olmadığımız için denemedik.

Tatlı olarak da chesskek çeşitleri ve dondurma vardı. Dondurma da açık değil. Bilindik bir markanın küçük kapta olan çeşitlerinden. Aklımdayken söylememde fayda var. Chesskek 40, Dondurma 20 Lira. Bu yüzden chesskek ve kahve ile bu keyifli gezimizi sonlandırdık.

Tophanemekan Nerede? – Nasıl Gidilir?

Adres: Tomtom Mahallesi, Boğazkesen Caddesi. No: 65 Beyoğlu/İstanbul

Ulaşım:  Tramvay ile gitmek için, T1 numaralı tramvay ile Tophane durağında indikten sonra yaklaşık 5-6 dakika yürüme mesafesinde. Tophane durağında indikten sonra Taksim istikametine çıkan Boğazkesen Caddesi üzerinde.

Toplu taşıma ile gitmek için, 26 – 26A – 28 – 28T hat numaralı otobüsleri kullanarak ya da “Tophane” durağından geçen diğer otobüsler ile ulaşım sağlanır. Bir diğer yol ise Taksime geldikten sonra Galatasaray Lisesinin yanından aşağıya hiç sapmadan yokuş aşağı 10-12 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile gelmek isteyenler için konum bilgisi aşağıdadır.

One Reply to “TophaneMekan Açıldı! Nerede? Nasıl Gidilir? Neler Var?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts